Si ka ndihmuar YouTube në ndërtimin e një ekonomie krijuesi?

Si ka ndihmuar YouTube në ndërtimin e një ekonomie krijuesi?

Cila është ekonomia e krijuesve në YouTube?

YouTube është platforma ku ekziston një sasi e madhe informacioni, argëtimi dhe edukimi për t'u konsumuar nga bota. Duke qenë motori i dytë më i madh i kërkimit pas Google dhe që ka 2.24 miliardë përdorues që nga viti 2021, platforma e ndarjes së videove ka arritur të krijojë një ekosistem të fuqishëm markimi, i njohur si ekonomia e krijuesve, i cili ka ofruar mundësi të jashtëzakonshme fitimi parash për krijuesit e zgjuar të YouTube për më shumë se 15 vjet tani.

Le të kuptojmë se çfarë është në të vërtetë një ekonomi krijuese? Në thelb, një ekonomi krijuese është një grup biznesesh të krijuara nga më shumë se 50 milionë krijues të pavarur të përmbajtjes në internet, ndikues të mediave sociale, videografë dhe blogerë. Ai gjithashtu përfshin të gjitha mjetet financiare dhe softuerike që i ndihmojnë ata të rrisin biznesin e tyre dhe të fitojnë para nga kanali i tyre në YouTube.

Besoni apo jo, ekonomia e krijuesve po rritet me shpejtësi, siç shihet nga ndjenjat e njerëzve anembanë globit. Sot, një pjesë e madhe e njerëzve e konsiderojnë veten një krijues të YouTube, duke punuar për të fituar para përmes vendosjeve të produkteve, reklamave, përmbajtjeve të sponsorizuara, tregtimit, ngjarjeve virtuale dhe live, abonimeve me pagesë etj.

Çfarë e nxiti rritjen e ekonomisë krijuese?

Ka statistika mbresëlënëse që flasin shumë për themelin e fortë dhe rritjen e qëndrueshme të ekonomisë krijuese:

 • Vlerësimi i vlerësuar i të gjithë ekonomisë së krijuesit është rreth $ 104.2 miliardë.
 • Vlerësimi i madhësisë së tregut global për marketingun me ndikim është vlerësuar në $ 13.8 miliardë, që është më shumë se dyfishi i shifrës së vitit 2019.
 • Qind 78 e konsumatorëve kanë thënë se kanë zbuluar një produkt të ri duke parë videot e krijuesve.
 • Kur bëhet fjalë për demografinë, 63 për qind e krijuesit ka më shumë gjasa të jenë Gen Z i ri), dhe 48 përqind femra.

Nëse jeni një krijues i YouTube që i bashkohet ekonomisë gjithnjë në zgjerim të krijuesve, ndoshta mund t'i jeni bashkuar grupit pasi keni parë ngritjen e disa yjeve vërtet të lezetshëm të YouTube. Ka pasur një ndryshim të dukshëm në paradigmën e shoqërisë kur bëhet fjalë për kënaqësinë në punë, pronësinë me kalimin e kohës dhe fleksibilitetin në jetë. Qindra mijëra fansa që përdorin në mënyrë aktive YouTube aspirojnë të udhëheqin jetën e krijuesve të suksesshëm të YouTube dhe dëshirojnë të jenë jashtë dhomave të tyre të mërzitshme dhe të stresit të zyrës.

Të mos harrojmë për përparimin teknologjik që ka ardhur për të përcaktuar epokën e sotme. Telefonat inteligjentë me kamera të shkëlqyera, rrjete celulare super të shpejta dhe rrjete të mediave sociale me vlerë të parë kanë mundësuar shumë edhe një amator që të pozicionohet si krijues i YouTube. Por nuk ka të bëjë vetëm me krijimin dhe ngarkimin e çdo videoje dhe të presësh falas Abonentë në YouTube, pëlqime dhe komente për t'u derdhur. Për të pasur sukses, ju si krijues i YouTube duhet të angazhoni tregimtarë të cilët janë gjithmonë duke nxituar të krijojnë përmbajtje që i çon fansat në një udhëtim të bukur e të paharrueshëm.

Shtytja e teknologjive celulare

Markat dhe rrjetet e mediave sociale po adoptojnë një qasje të parë nga celulari për krijimin dhe shpërndarjen e përmbajtjes, duke ndihmuar krijuesit e YouTube të luajnë me menjëhershmërinë dhe intimitetin e shikimit të videove në një pajisje celulare. Shtysa e ofruar nga teknologjitë celulare i ka mundësuar YouTube të krijojë dhe vendosë algoritme që bashkojnë krijuesit dhe konsumatorët. Me një qasje në fillim të celularit ndaj marketingut në YouTube, krijuesit e YouTube mund të lidhen më mirë me audiencën e tyre, duke zbuluar kështu mundësitë për fitim parash që shkojnë përtej vetëm një pjese të byrekut të të ardhurave nga reklamat.

Tani ka dhjetë mënyra që krijuesit e përmbajtjes të fitojnë para në YouTube. Platforma tani ofron nëntë mënyra shtesë, duke përfshirë veçori si anëtarësimi në kanal (Super Faleminderit). Me këtë veçori, krijuesit e përmbajtjes mund të mbledhin këshilla nga shikuesit e tyre ndërsa shikojnë videot e tyre.

përfundim

Çelësi këtu është që markat duhet të shoqërohen me krijuesit e duhur të YouTube për të siguruar që ato i përshtaten thelbit të markës dhe t'i japin mesazhin në mënyrë efektive audiencës së tyre. Dhënia e lirisë së një krijuesi të YouTube për të përfshirë një produkt ose shërbim në strategjinë e tij të përmbajtjes në mënyrën më organike dhe autentike rezulton në një përvojë të paharrueshme për fansat dhe jep rezultate të shkëlqyera biznesi.

Nëse jeni duke kërkuar për pajtimtarë, pëlqime dhe komente falas në YouTube, mund të shikoni YTpals, të cilat mund t'ju ndihmojnë të rritni kanalin tuaj në mënyrë graduale.

Si ka ndihmuar YouTube në ndërtimin e një ekonomie krijuesi? nga Shkrimtarët YTpals,

Gjithashtu në YTpals

Këto këshilla do t'ju ndihmojnë të forconi kanalin dhe përmbajtjen tuaj në YouTube

Këto këshilla do t'ju ndihmojnë të forconi kanalin dhe përmbajtjen tuaj në YouTube

Me YouTube që bëhet motori i dytë më i madh i kërkimit - vetëm një pikë e ndrojtur nga kompania e saj mëmë Google - tregtarët e markave kanë gjetur një mënyrë të re për të eksploruar ndarjen e videos dhe marketingun e videos. Marka nga pothuajse çdo vend nën

0 Comments
Si të promovoni podcastin tuaj në YouTube?

Si të promovoni podcastin tuaj në YouTube?

Ka shumë lloje të ndryshme të përmbajtjes që një markë mund të krijojë për të promovuar veten në hapësirën dixhitale. Sidoqoftë, ka diçka në lidhje me podcastin që e bën atë të fitojë tërheqje të jashtëzakonshme në kohët e fundit.

0 Comments

Çfarë e bën Renditjen e Videove tuaja më të larta në rezultatet e kërkimit në YouTube?

A po kërkoni mënyra që mund t'ju ndihmojnë të renditeni më lart në rezultatet e kërkimit në YouTube? Algoritmi YouTube mund të jetë i ndërlikuar për të lundruar, por të dish se çfarë ndikon në të vërtetë në renditjen tënde mund të të ndihmojë të dilni. Synimi

0 Comments
Merrni një akses në trajnimin falas për videot

Kurs trajnimi falas:

Marketingu në YouTube dhe SEO për të marrë 1 milion shikime

Ndani këtë postim në blog për të marrë qasje falas në 9 orë trajnim me video nga një ekspert i YouTube.

Shërbimi i vlerësimit të kanalit YouTube
Keni nevojë për një ekspert të YouTube për të përfunduar një vlerësim të thelluar të kanalit tuaj në YouTube dhe për t'ju siguruar një plan veprimi?

Ne ofrojmë më shumë Shërbime të marketingut në YouTube

Shërbime
Çmimi $
$ 30

karakteristika

 • Dorëzimi i garantuar
 • Garancia e rimbushjes
 • Dorëzimi i sigurt dhe privat
 • Dorëzimi FILLON në 24-72 orë
 • Dorëzimi vazhdon çdo ditë deri sa të përfundojë
 • Blerja një herë me shumicë - Nuk ka përsëritje
Shërbime
Çmimi $
$ 20
$ 60
$ 100
$ 200
$ 350
$ 600

karakteristika

 • Dorëzimi i garantuar
 • Garancia e rimbushjes
 • Dorëzimi i sigurt dhe privat
 • Dorëzimi FILLON në 24-72 orë
 • Dorëzimi vazhdon çdo ditë deri sa të përfundojë
 • Blerja një herë me shumicë - Nuk ka përsëritje
Shërbime
Çmimi $
$ 13.50
$ 20
$ 25
$ 40
$ 70
$ 140
$ 270
$ 530
$ 790
$ 1050
$ 1550

karakteristika

 • Dorëzimi i garantuar
 • Garancia e rimbushjes
 • Dorëzimi i sigurt dhe privat
 • Dorëzimi FILLON në 24-72 orë
 • Dorëzimi vazhdon çdo ditë deri sa të përfundojë
 • Blerja një herë me shumicë - Nuk ka përsëritje
Shërbime
Çmimi $
$ 20
$ 35
$ 50
$ 80

karakteristika

 • Dorëzimi i garantuar
 • Garancia e rimbushjes
 • Dorëzimi i sigurt dhe privat
 • Dorëzimi FILLON në 24-72 orë
 • Dorëzimi vazhdon çdo ditë deri sa të përfundojë
 • Blerja një herë me shumicë - Nuk ka përsëritje
Shërbime
Çmimi $
$ 180
$ 300
$ 450
$ 550

karakteristika

 • Dorëzimi i garantuar
 • Garancia e rimbushjes
 • Dorëzimi i sigurt dhe privat
 • Dorëzimi FILLON në 24-72 orë
 • Dorëzimi vazhdon çdo ditë deri sa të përfundojë
 • Blerja një herë me shumicë - Nuk ka përsëritje
Shërbime
Çmimi $
$ 30
$ 50
$ 80
$ 130
$ 250

karakteristika

 • Dorëzimi i garantuar
 • Garancia e rimbushjes
 • Dorëzimi i sigurt dhe privat
 • Dorëzimi FILLON në 24-72 orë
 • Dorëzimi vazhdon çdo ditë deri sa të përfundojë
 • Blerja një herë me shumicë - Nuk ka përsëritje
en English
X
Dikush në blerë
më parë