Еве сè што треба да знаете за предложените видеа на YouTube

Еве сè што треба да знаете за предложените видеа на YouTube

Секогаш кога размислуваме за стримирање музичко видео или упатство, ЈуТјуб е несомнено првото нешто што ми доаѓа на ум. Зошто не треба да биде? На крајот на краиштата, видео-стриминг постигна извонредни подвизи од нејзиното лансирање во 2008 година. Тој стана втор по големина пребарувач по матичната компанија Гугл. Од рецепти за готвење до едукативни упатства до смешни видеа, платформата има сè за да ве забавува и ангажира секогаш.

Но, ако имате видео на YouTube и сакате да ги зголемите неговите ставови, тогаш има една работа што треба да ја исклучите - алгоритмот на YouTube. Луѓето поминуваат огромно парче од своето време на YouTube гледајќи видеа што ги препорачува платформата. Интересно е како неговиот алгоритам е доволно паметен за да знае што гледачите всушност бараат. Ги насочува однесувањето на гледачите и исто така има огромно влијание врз YouTubers кои ги создаваат тие видеа.

Како алгоритмите на YouTube препорачуваат предложени видеа?

Предложените видеа што ги гледате на YouTube се збирка видеа што се персонализирани за да ги задоволат интересите на гледачите. YouTube ги препорачува врз основа на претходната активност. Се гледа дека гледачите на YouTube гледаат многу повеќе видеа кога добиваат препораки за содржини од низа извори. Предложените видеа го прават токму тоа. Овие видеа се рангирани за да го зголемат ангажманот на гледачот за многу набори.

Алгоритмот за рангирање на YouTube влијае на следниве шест клучни области каде вашата видео содржина може да се појави на платформата:

 • Најдени се следниве резултати
 • Започнете
 • Тек на препорачани видеа
 • Тек на трендовски видеа
 • Претплати на канали
 • Известувања

YouTube ги користи алгоритмите засновани на АИ за следење на сфатеното ниво на задоволство на гледачите. Механизмот создава високо персонализиран и, исто така, зависен тек на препораки за видео. Врз основа на претходната историја на употреба на гледачите, нервните мрежи ги уништуваат видео содржините што ги прави најсоодветни за колекцијата на видеа „Следно“. Исто така, постои друга нервна мрежа која рангира различни видео содржини со тоа што им дава одреден резултат. Не е јасно како се доделува овој резултат, но експертите веруваат дека фреквенцијата на канал за поставување видеа и новоста на содржината се фактори што обично се разгледуваат.

Нема ништо наречено "добри" или "лоши" видеа на механизмот за рангирање на YouTube. Идејата е да се поклопат интересите на гледачите со вистинскиот тип на видеа. Платформата има за цел да го зголеми времето што гледачите го поминуваат гледањето видеа и, на крајот, да видат што е можно повеќе реклами за производи или услуги.

Резултатите од пребарувањето на YouTube покажуваат видеа засновани врз следниве фактори:

 • Усогласување помеѓу насловот, описот и клучните зборови на видеото и прашањето на гледачот.
 • Метрики за ангажман, како што се време за гледање, лајкови и коментари, на видеото.

Обично, следниве модели на однесување на корисниците се следат по алгоритмот на YouTube:

 • Видеа што ги гледаат и не ги гледаат луѓе.
 • Време на гледање на видеата
 • Зголемување на популарноста на видеата (прегледување на брзината)
 • Новоста на содржината на видеото
 • Фреквенцијата на поставување видео преку канал
 • Време на сесија на гледачи
 • Метрики за ангажирање, како што се допаѓања и допаѓања на акции што не се добиваат од видеа
 • Број на кликне на опцијата „Не ме интересира“.

Крајна линија

Без оглед на тоа, алгоритмот за рангирање на видео на YouTube е прилично комплициран и динамичен. Не е нешто што останува константно во текот на целиот период. Но, едно златно правило останува исто: треба да создадете содржина што е забавна, релевантна и во согласност со најдобрите практики на YouTube. Треба да бидете сигурни дека точно ги користите клучните зборови во насловот и описот. Исто така е корисно и наградувачко да се создаде видео серија што ги носи вашите гледачи на патување. Групирање на видеа во плејлиста автоматски ќе го репродуцира секое видео едно по друго и ќе ги спречи гледачите да прескокнат на следното. Ова значително ќе го зголеми времето за гледање на вашите видеа и времето на сесијата на вашиот канал.

Еве сè што треба да знаете за предложените видеа на YouTube од писателите на YTpals,

Исто така на YTpals

Зошто секој малопродажен бизнис бара присуство на YouTube во 2021 година?

Зошто секој малопродажен бизнис бара присуство на YouTube во 2021 година?

Без оглед за каков бизнис работите, би можеле да имате корист од присуството на YouTube во современо време. Beе бидете будала да не ги искористите моќта на видео маркетингот за вашиот бренд преку

0 Коментари

3 начини да го промовирате вашиот канал на YouTube без да плаќате за реклами

YouTube сега има 1.9 милијарди активни корисници на глобално ниво и прерасна во втора најпосетувана страница. YouTube се користи како платформа од многу дигитални маркетери, влијатели, претприемачи, гејмери, политичари или кој било

0 Коментари
Топ 10 совети за користење на YouTube за мали бизниси

Топ 10 совети за користење на YouTube за мали бизниси

Дали сте мал бизнис кој е заинтересиран да направи голема слава на YouTube? Па, дојдовте на вистинското место. Во оваа статија, ќе ве запознаеме со 10-те најдобри совети на YouTube секој мал…

0 Коментари
Добијте пристап до бесплатна видео обука

Курс за бесплатна обука:

Маркетинг и оптимизација за YouTube за да добиете 1 милион прегледи

Споделете ја оваа објава на блогот за да добиете бесплатен пристап до 9-часовна видео обука од експерт на YouTube.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Ние нудиме повеќе услуги за маркетинг на YouTube

Сервис
Цена $
$ 30

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 60
$ 100
$ 200
$ 350
$ 600

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 13.50
$ 20
$ 25
$ 40
$ 70
$ 140
$ 270
$ 530
$ 790
$ 1050
$ 1550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 35
$ 50
$ 80

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 180
$ 300
$ 450
$ 550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 30
$ 50
$ 80
$ 130
$ 250

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
en English
X
Некој во Купена
пред