Сè што треба да знаете за започнување канал за блогирање

YouTube е меѓу најголемите социјални платформи во светот. Секој ден на YouTube се пренесуваат милијарда часа содржина. Ако планиравте да го започнете вашиот блог канал на YouTube, сега е совршено време. Во овој пост, ќе научите сè што ви треба за да го стартувате вашиот канал за влог.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Развијте ја вашата ниша

Ако веќе не сте познат, ќе биде тешко да привлечете публика. Она што ви треба е тема за која луѓето се заинтересирани. За ова, можете да започнете со откривање за што сте специјализирани и дали има или нема публика за тоа. Некои од најчестите предмети кои можат да привлечат заинтересирана публика се готвењето, игрите, шминката, подобрувањето на домот и фитнесот. Сепак, најважниот аспект на овој чекор е да пронајдете нешто за што сте страсни. Ако правите содржина за нешто што навистина ве интересира, тоа ќе дојде преку вашата работа и ќе ја задржи вашата публика возбудена и ангажирана.

Мапирајте ги темите

Откако ќе ја сфатите вашата ниша, треба да започнете да работите на мапирање на теми за видео содржини. Можете да дефинирате корпи за содржина за да го олесните целиот процес. Секоја кофа треба да биде тема од која можете да извлечете идеи. Можете да ги менувате овие теми за да произведувате различни форми на содржина и да ја задржите вашата публика заинтересирана. На пример, ако имате канал за убавина, може да имате теми за видео содржини како што се упатства, привлекувања, предизвици, неуспеси, омилени и многу повеќе.

Земете добра опрема

Не ви треба висока класа камера вредно илјадници долари за снимање видео со висок квалитет. Има некои Јутјубери кои имаат професионална опрема, но почесто не започнале на овој начин. Во зависност од вашиот буџет, имате еден тон прифатливи опции. Всушност, има многу паметни телефони способни да создаваат одлични видеа. Некои од нив можат дури и да снимаат видео со 4k квалитет. Ако имаш пари, можеш да купиш DSLR. Најдобро би било да земете таков со реверзибилен екран кој може да се користи како монитор. Важно е да запомните дека не треба да трошите илјадници долари за да добиете видеа со висока резолуција.

Освен камерата, ќе ви треба и добра опрема за снимање звуци. Никој не сака да гледа видеа каде звуците се преклопуваат со звукот на ветерот што татне надвор. Тие исто така не сакаат да гледаат видео каде што треба да ја зголемат јачината на звукот до крај за да ве слушнат како зборувате. Она што ви треба е едноставен микрофон кој е прикачен на вашиот фотоапарат. Ако планирате да снимате надвор, треба да добиете и неколку ветробрански стакла. Не заборавајте и за другите додатоци, вклучувајќи стативи, селфи стапчиња и светла.

За крај, не заборавајте да инвестирате во квалитет софтвер за уредување за да можете да ги уредувате вашите видеа.

Направете преглед

Откако ќе поставите сè, треба да креирате преглед. Во зависност од вашите потреби, ова може да биде едноставно или сложено. Најдобриот дел од блоговите на YouTube е тоа што не ви треба целосна скрипта. Всушност, читањето од сценарио прави видеото да изгледа монотоно и неавтентично. Можете да креирате преглед за што сакате да разговарате. Запишете на хартија за да ви помогне да останете на вистинскиот пат. Планирајте го видеото однапред. Иако можете да го уредувате видеото подоцна, треба да бидете подготвени, во спротивно нема да имате квалитетна содржина.

Значи, еве се што ви треба за да го започнете вашиот блог канал на YouTube. Не грижете се да правите грешки - ќе научите додека продолжувате да правите повеќе видеа. И што е најважно, бидете секогаш вашето вистинско, автентично јас. Ако сакате помош за да допрете до поширока публика, можете да се одлучите за услугите што ги нуди YTpals. Преку оваа алатка, нема да мора да се грижите за зголемување на бројот на претплатници на вашиот канал на YouTube; наместо тоа, ќе можете да се фокусирате на создавање на вашите видеа. YTpals може да се користат за добивање бесплатни претплатници на YouTube, бесплатни допаѓања на YouTube, па дури и купи Јутјуб пати и купете часови за гледање на YouTube.

Сè што треба да знаете за започнување канал за блогирање од писателите на YTpals,

Исто така на YTpals

Како да се користи YouTube за маркетинг на влијанија за да добиете вистински резултати?

Кога зборуваме за инфлуенсер маркетинг, Инстаграм е можеби првата мрежа на социјални медиуми што ни паѓа на ум. Но, дали знаевте дека гигантот за споделување видеа YouTube не заостанува? Всушност, тоа беше едно ...

0 Коментари
Како можат влијателите на YouTube да им помогнат на брендовите да го оптимизираат својот ROI?

Како можат влијателите на YouTube да им помогнат на брендовите да го оптимизираат својот ROI?

Маркетингот на брендот денес значеше многу повеќе отколку само да се извршуваат традиционални форми на маркетинг. Маркетингот на социјалните медиуми денес стана менувач на игри за бизнисите, давајќи им пристап до поширока публика

0 Коментари
Како да направите инклузивни видеа за вашите ЛГБТКИА претплатници на YouTube

Како да направите инклузивни видеа за вашите ЛГБТКИА претплатници на YouTube

YouTube е најкористената платформа низ целиот свет, што го прави неверојатно моќен за комуникација на важни пораки. Видеата на YouTube имаат моќ да ја обликуваат културата и да влијаат на јавноста…

0 Коментари
Добијте пристап до бесплатна видео обука

Курс за бесплатна обука:

Маркетинг и оптимизација за YouTube за да добиете 1 милион прегледи

Споделете ја оваа објава на блогот за да добиете бесплатен пристап до 9-часовна видео обука од експерт на YouTube.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Ние нудиме повеќе услуги за маркетинг на YouTube

Сервис
Цена $
$ 30

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 60
$ 100
$ 200
$ 350
$ 600

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 13.50
$ 20
$ 25
$ 40
$ 70
$ 140
$ 270
$ 530
$ 790
$ 1050
$ 1550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 35
$ 50
$ 80

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 180
$ 300
$ 450
$ 550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 30
$ 50
$ 80
$ 130
$ 250

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
en English
X
Некој во Купена
пред