Сè што треба да знаете за автоматски преведени титли и видео транскрипти

Дали треба да се стремите кон прегледи на YouTube или до допаѓања на YouTube?

Како создавач на содржини на YouTube, секогаш би сакале да ја проширите базата на гледачи. Меѓутоа, што се случува кога сакате вашиот канал да им се допадне на не-англискиот јазик? Исто така, што правите за да го направите вашиот канал популарен меѓу луѓето кои имаат потешкотии со слухот? Одговорите на овие прашања се наоѓаат во видео транскриптите на YouTube и автоматски преведени титли.

Во оваа статија, ќе ви кажеме сè што треба да знаете за автоматски преведени титли и видео транскрипти на YouTube. Значи, ако сте креатор на содржина кој сака да знае како можете да ги искористите овие функции во ваша корист, прочитајте понатаму.

Услуга за евалуација на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Што се титли кои се автоматски преведени? И како се вклучени видео транскриптите во нив?

Замислете го ова - создавате содржина исклучиво на англиски јазик и сте собрале доста следбеници во земјите што зборуваат англиски. Меѓутоа, сега сакате да таргетирате публика во земјите од неанглиско говорно подрачје. Ова претставува предизвик, но и можност.

Во ова сценарио, не можете да го промените јазикот на кој ги креирате вашите видеа, т.е. англискиот, нели? Но, она што можете да го направите е да ја користите функцијата за автоматско преведување на YouTube за да обезбедите преведени титли на јазиците на вашата целна публика. На пример, сакате вашите видеа да ги гледа публиката во Шпанија и Русија. Значи, она што треба да направите е да ги преведете вашите видео наслови на шпански и руски јазик.

За да ја користите функцијата за автоматско преведување, ќе ви треба датотека со титл што ја содржи транскрипцијата за оригиналното видео. Значи, ако креирате содржина на англиски јазик, ќе ви треба англиска транскрипција, која ќе ја има аудио содржината во писмена форма. Откако ќе ја имате оваа датотека, сè што треба да направите е да ја поставите и да ја изберете опцијата за автоматско преведување за да ја преведете датотеката со титлови на вашите претпочитани јазици.

Постојат различни начини на кои можете да ги добиете оригиналните датотеки со титлови - можете да одите по маршрутата „Направи сами“, да ја направите од професионална услуга за титлови или да ги користите автоматски генерираните титлови на YouTube. Препорачуваме да се оттргнете од автоматски генерираните титли и транскрипции на YouTube бидејќи тие се уште се далеку од совршенство.

Придобивките од автоматски преведени титли и видео транскрипти

Значи, сега кога знаете како функционираат автоматски преведени титли и видео транскрипти на YouTube, време е детално да ги разгледате нивните придобивки:

 • Автоматски преведени титлови може да се користат за целна публика низ целиот свет: За YouTubers кои сакаат нивната содржина да се гледа глобално, нема ништо подобро од функцијата автоматски преведени титли. Освен што им користи на Јутјуберите, кои можат да уживаат поголема гледаност и повеќе приходи од YouTube, функцијата е поволна и за крајните корисници. Едноставно, крајните корисници можат да гледаат поразновидна содржина, особено ако креаторите на содржини во нивните земји не се многу креативни.
 • Го олеснува користењето на видеата на YouTube за луѓето со проблеми со слухот: Луѓето кои страдаат од проблеми со слухот најчесто морале да живеат без YouTube, бидејќи поголемиот дел од содржината зависи од звукот за да има смисла. Меѓутоа, во последно време, многу канали на YouTube се одлучија да користат функции за транскрипција и превод, што ги направи достапни за луѓето со потешкотии со слухот и пречки.
 • Ја зголемува оптимизацијата на пребарувачите (SEO): Пребарувачите како Google, Bing и Yahoo не можат да препознаат аудио. Меѓутоа, кога препишувате видео, аудиото се претвора во текст, кој пребарувачите можат да го препознаат. Значи, ако сакате да го подобрите вашето оптимизација за видео на YouTube, препишувањето е одлична опција. Се разбира, за да функционира, транскриптите треба да вклучуваат целни клучни зборови, кои можете да ги дознаете со истражување на клучни зборови.

Заклучок

Значи, тоа беше сè што требаше да знаете за автоматски преведени титли и видео транскрипти за вашата содржина на YouTube. Пред да ве збогуваме и да ги спуштиме завесите на оваа објава, би сакале да ве охрабриме да го испробате YTpals – софтверска алатка што можете да ја користите за да добиете бесплатни претплатници на YouTube. Можете исто така да користите YTpals за да добиете бесплатни прегледи на YouTube, допаѓања и повеќе.

Сè што треба да знаете за автоматски преведени титли и видео транскрипти од писателите на YTpals,

Исто така на YTpals

Како можат влијателите на Youtube да им помогнат на брендовите да го оптимизираат својот Roi?

Како можат влијателите на YouTube да им помогнат на брендовите да го оптимизираат својот ROI?

Маркетингот на брендот денес значеше многу повеќе отколку само да се извршуваат традиционални форми на маркетинг. Маркетингот на социјалните медиуми денес стана менувач на игри за бизнисите, давајќи им пристап до поширока публика

0 Коментари
Топ 10 совети за користење на YouTube за мали бизниси

Топ 10 совети за користење на YouTube за мали бизниси

Дали сте мал бизнис кој е заинтересиран да направи голема слава на YouTube? Па, дојдовте на вистинското место. Во оваа статија, ќе ве запознаеме со 10-те најдобри совети на YouTube секој мал…

0 Коментари
Користење на инфлуенсери на Youtube за подароци и натпревари

Користење на инфлуенсери на YouTube за дарови и натпревари

Инфлуенсер маркетинг + награди и натпревари = Поголема свесност и ангажираност Да скокнеме директно до некои интересни статистички податоци за инфлуенсер маркетинг: Во 2020 година, две третини од маркетерите ќе зголемат 65 проценти од својот буџет за инфлуенсер…

0 Коментари
Добијте пристап до бесплатна видео обука

Курс за бесплатна обука:

Маркетинг и оптимизација за YouTube за да добиете 1 милион прегледи

Споделете ја оваа објава на блогот за да добиете бесплатен пристап до 9-часовна видео обука од експерт на YouTube.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Ние нудиме повеќе услуги за маркетинг на YouTube

Сервис
Цена $
$ 30

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 60
$ 100
$ 200
$ 350
$ 600

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 13.50
$ 20
$ 25
$ 40
$ 70
$ 140
$ 270
$ 530
$ 790
$ 1050
$ 1550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 35
$ 50
$ 80

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 60
$ 180
$ 300
$ 450
$ 700

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 30
$ 50
$ 80
$ 130
$ 250

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
en English
X
Некој во Купена
пред