Најдобрите камери за новите создавачи на YouTube

Најдобрите камери за новите создавачи на YouTube

Креаторите на содржини на YouTube се борат со огромен број други создавачи за да го привлечат вниманието на гледачите. Собирањето бесплатни споделувања на YouTube и бесплатни коментари на YouTube може да биде тешко. Како создавач, треба да ја засилите вашата игра ако сакате органски да генерирате бесплатни претплатници на YouTube.

Но, новите креатори обично имаат буџетски ограничувања и не можат да инвестираат во врвните видео камери, односно најскапите опции. Паметните телефони денес имаат добро опремени камери кои служат за целта. Меѓутоа, ако сакате да оставите подобар впечаток преку висококвалитетно видео на YouTube, надградбата од камерата на вашиот телефон на буџетска камера е добар предлог.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Камери со буџет

Додека содржината е крал, инвестирањето во евтина опрема, вклучувајќи камери и микрофони, може да помогне во зајакнувањето на вашето Лајкови на YouTube и претплатници. Високите производствени вредности ги примамат гледачите и го зголемуваат ангажманот на YouTube. Еве куриран список на прифатливи камери од помалку од 1000 долари кои се најпогодни за креаторите на содржина од почетно ниво.

Canon EOS Rebel T7i и T8i

Откако Canon T3i сега е застарен, Canon T7i и T8i се појавија како евтини камери и главен производ во растечката заедница на YouTube. Овие камери се лесни со LCD екран што се превртува кој е целосно артикулиран и чувствителен на допир. Двете камери имаат функција за жешка чевли за монтирање на микрофон за пушка. Друга атрактивна карактеристика е автофокусот со двоен пиксел, што ги прави овие камери да се украдат. T8i е компактна и надградена верзија, со 4K видео резолуција и подобро траење на батеријата. Овие камери не нудат стабилизација на сликата.

Сони ЗВ-1

Компактен и елегантен фотоапарат специјално дизајниран за блогирање и фотографирање во движење, овој фотоапарат нуди многу функционалности на фотоапарат без огледало од висока класа. Sony ZV-1 нуди брз хибриден автофокус, снимање видео во 4K, дисплеј на допир што се превртува, доста добра стабилизација на сликата и микрофон со три капсули. Sony ZV-1 ја нуди и функцијата „Product Showcase“ за YouTubers.

Fujifilm X-S10

Камера без огледало со сензор APS-C, Fujifilm X-S10 снима видео во 4K со 30 fps и во 1080p со 240 fps, што ви овозможува да ја забавите снимката на табелата за уредување. X-S10 нуди беспрекорна стабилизација на сликата во телото (IBIS) и целосно артикулиран LCD екран. Разноврсна и компактна камера, X-S10 обезбедува визир и надворешен микрофон и приклучоци за слушалки.

Sony ZV-E10

Идеален за домашни видеа на YouTube и пренос во живо, Sony ZV-E10 е прифатлива камера без огледало што нуди одличен автоматски фокус и заменливи објективи. Иако доаѓа со одредени ограничувања, како што е изобличувањето на блендата, има заменливи леќи, функцијата „Приказ на производи“ и резолуција на видео 4K.

Панасоник Лумикс Г100

Разноврсна камера за блогери и создавачи на содржини на YouTube, нуди снимање и во 4K и во 1080p. Компактниот Panasonic G100 има вграден микрофон, како и функцијата за топла чевли, заменливи леќи, разумно голем сензор и широкоаголен објектив. Другите карактеристики вклучуваат визир и троен микрофон кој нуди ефективно поништување на шумот.

Канон PowerShot G7 X Марк III

Џебна камера која снима и во 4K и во 1080p со супербрзи брзини, G7 X Mark III ви овозможува да ја забавите снимката, доколку е потребно, за време на постпродукцијата. Вградениот жироскоп обезбедува стабилизација додека снимате. G7 X Mark III нуди дополнителна функција за безжичен пренос во живо на YouTube. Други карактеристики вклучуваат голем сензор, екран на допир кој се навалува, импресивна стабилизација на сликата и автоматско фокусирање со детекција на контраст.

GoPro Hero 9 и 10

Со моќен GP2 процесор и мазен интерфејс со екран на допир, цврстиот GoPro Hero 10 е најновата верзија на пазарот. GoPro 10 нуди засилено снимање на 5K видео и подобра стабилизација на сликата со вградено израмнување на хоризонтот. Најновата верзија овозможува видео 1080p да се пренесуваат со Hypersmooth 4.0. GoPro 9 е исто така многу способна акциона камера, со снимање 5K, импресивна стабилизација на сликата, слот за мод и преден дисплеј.

Карактеристики на кои треба да внимавате

Иако бараните спецификации на камерата варираат во зависност од содржината, пожелни се следните карактеристики на камерата:

 • артикулиран екран што се превртува
 • вградена стабилизација на сликата
 • добар автофокус
 • топла чевли и надворешни приклучоци за микрофон и слушалки
 • Опции за пренос во живо на YouTube

Ако сè уште не сте сигурни која камера да ја изберете и како да го развиете вашиот канал, YTpals може да ви биде водич.

Што друго можете да направите за да го поттикнете вашиот канал?

Во YTPals, имаме експертиза да ве едуцираме и да помогнеме во зајакнувањето на вашиот ангажман на YouTube. Со цел дополнително да го надополните вашиот канал, можете исто така купете претплатници на YouTube или купете акции на YouTube. Тие ќе ѝ дадат на вашата новоформирана публика поттик што треба да ја сподели и да и се допадне на вашата содржина, како и да се претплатите на вашиот канал. Истовремено, ако купувате лајкови на YouTube или купи коментари на YouTube, го турка вашето видео нагоре на алгоритмот на YouTube, овозможувајќи ви да ве пронајде нов пазар на гледачи. Конечно, кога купувате Часови на гледање на YouTube, можете да се приближите до објавување реклами на вашиот канал и заработка од него. Преку YTPals, можете да добиете и бесплатни претплатници на YouTube.

Најдобрите камери за новите создавачи на YouTube од писателите на YTpals,

Исто така на YTpals

Како да го промовирате вашиот Подкаст на YouTube?

Како да одржите ангажирана AMA сесија на YouTube?

Видео маркетингот е една од најпопуларните и најважните маркетинг стратегии за 2022 година. Нема ништо толку привлечно како квалитетно видео. Има тони можности за сопственици на бизниси, професионалци за оптимизација и продавачи…

0 Коментари

3 начини како да ги зголемите прегледите на YouTube

Бидејќи YouTube постојано го одржува статусот на една од најистакнатите платформи за маркетинг на Интернет денес, не е тајна дека користењето видеа за маркетинг преку Интернет е најдобро за деловните активности. Преку својот „излез во…

0 Коментари
Одлични идеи за видео на вашите претплатници на YouTube ќе им се допаднат што се помалку од 2 минути

Одлични идеи за видео на вашите претплатници на YouTube ќе им се допаднат што се помалку од 2 минути

Ако сакате да го привлечете вниманието на вашата публика, кратките видеа на YouTube се најдобрата опција. Откриено е дека луѓето споделуваат видео содржини со кратки форми двојно повеќе од која било друга форма на…

0 Коментари
Добијте пристап до бесплатна видео обука

Курс за бесплатна обука:

Маркетинг и оптимизација за YouTube за да добиете 1 милион прегледи

Споделете ја оваа објава на блогот за да добиете бесплатен пристап до 9-часовна видео обука од експерт на YouTube.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Ние нудиме повеќе услуги за маркетинг на YouTube

Сервис
Цена $
$ 30

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 60
$ 100
$ 200
$ 350
$ 600

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 13.50
$ 20
$ 25
$ 40
$ 70
$ 140
$ 270
$ 530
$ 790
$ 1050
$ 1550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 35
$ 50
$ 80

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 180
$ 300
$ 450
$ 550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 30
$ 50
$ 80
$ 130
$ 250

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
en English
X
Некој во Купена
пред