Како YouTube помогна во градењето на економијата на создавачите?

Како YouTube помогна во градењето на економијата на создавачите?

Што е економијата на создавачите на YouTube?

YouTube е платформата каде што постојат мноштво информации, забава и образование за светот да ги користи. Да се ​​биде втор по големина пребарувач по Google и има 2.24 милијарди корисници Почнувајќи од 2021 година, платформата за споделување видеа успеа да создаде моќен екосистем за брендирање, познат како економија на создавачите, кој обезбедува неверојатни можности за монетизација на тактните создавачи на YouTube повеќе од 15 години.

Ајде да разбереме што всушност е креаторска економија? Во суштина, економијата на создавачите е група на бизниси создадени од повеќе од 50 милиони независни креатори на онлајн содржини, влијателни на социјалните медиуми, видеографи и блогери. Ги опфаќа и сите финансиски и софтверски алатки кои им помагаат да го развијат својот бизнис и да го монетизираат нивниот канал на YouTube.

Верувале или не, економијата на создавачите рапидно расте, како што се гледа од чувствата на луѓето ширум светот. Денес, огромен дел од луѓе се сметаат себеси за креатори на YouTube, кои работат на заработка преку пласмани на производи, рекламирање, спонзорирана содржина, трговија, виртуелни и живи настани, платени претплати итн.

Што го поттикна растот на креаторската економија?

Има импресивни статистички податоци кои доволно зборуваат за цврстата основа и постојаниот раст на креаторската економија:

 • Проценетото вреднување на целата креаторска економија е околу $ 104.2 милијарди.
 • Вреднувањето на големината на глобалниот пазар за влијателниот маркетинг се проценува на $ 13.8 милијарди, што е повеќе од двојно повеќе од бројката за 2019 година.
 • 78 проценти од потрошувачите рекоа дека откриле нов производ гледајќи видеа на креаторите.
 • Кога станува збор за демографијата, 63 отсто од творци најверојатно се младиот генерал З), а 48 проценти се жени.

Ако сте креатор на YouTube кој се придружува на постојано растечката економија на создавачи, можеби сте се приклучиле на бандата откако сте го виделе подемот на некои навистина кул ѕвезди на YouTube. Има забележителна промена во парадигмата на општеството кога станува збор за задоволството од работата, сопственоста со текот на времето и флексибилноста во животот. Стотиците илјади обожаватели кои активно го користат YouTube се стремат да ги водат животите на успешните создавачи на YouTube и сакаат да бидат надвор од нивните здодевни канцелариски кабини оптоварени со стрес.

Да не заборавиме на технолошкиот напредок што дојде да ја дефинира сегашната ера. Паметните телефони со одлични камери, супер-брзи мобилни мрежи и мрежи на социјални медиуми со први вредности овозможија дури и аматер да се позиционира како креатор на YouTube. Но, не се работи само за создавање и прикачување на секое видео и очекување бесплатно Претплатници на YouTube, лајкови и коментари што треба да се истурат. За да успеете, вие како креатор на YouTube мора да ангажирате раскажувачи кои секогаш се трудат да создадат содржина што ќе ги носи фановите на убаво, незаборавно патување.

Притисокот на мобилните технологии

Брендовите и мрежите на социјалните медиуми го прифаќаат пристапот на прво место на мобилниот при креирање и дистрибуција на содржина, помагајќи им на креаторите на YouTube да играат на непосредноста и интимноста на гледањето видеа на мобилен уред. Поттикот што го обезбедуваат мобилните технологии му овозможи на YouTube да создава и поставува алгоритми што ги зближуваат создавачите и потрошувачите. Со пристапот за маркетинг на YouTube на прво место на мобилниот, креаторите на YouTube можат подобро да се поврзат со својата публика, а со тоа да ги откријат можностите за монетизација што надминуваат само дел од колачот за приходи од реклами.

Сега има десет начини за креаторите на содржини да заработат пари на YouTube. Платформата сега нуди девет дополнителни начини, вклучувајќи функции како членство на каналот (Супер благодарам). Со оваа функција, создавачите на содржини можат да собираат совети од своите гледачи додека ги гледаат нивните видеа.

Заклучок

Клучот овде е што брендовите треба да се поврзат со вистинските создавачи на YouTube за да се осигураат дека одговараат на суштината на брендот и ефективно ја пренесуваат пораката до својата публика. Давање слобода на создавачот на YouTube да вклучи производ или услуга во својата стратегија за содржина на најорганичен и најавтентичен начин, резултира со незаборавно искуство за обожавателите и дава одлични деловни резултати.

Ако барате бесплатни претплатници, допаѓања и коментари на YouTube, можете да ги проверите YTpals, кои можат да ви помогнат постепено да го развивате вашиот канал.

Како YouTube помогна во градењето на економијата на создавачите? од писателите на YTpals,

Исто така на YTpals

Овие совети ќе ви помогнат да го зајакнете вашиот канал и содржина на YouTube

Овие совети ќе ви помогнат да го зајакнете вашиот канал и содржина на YouTube

Со тоа што YouTube стана втор по големина пребарувач - само едно срамежливо место на нејзината матична компанија Google - маркетерите на брендовите најдоа нов начин за истражување на споделување видео и видео маркетинг. Брендови од скоро секоја ниша под

0 Коментари
Како да го промовирате вашиот Подкаст на YouTube?

Како да го промовирате вашиот Подкаст на YouTube?

Постојат многу различни видови на содржина што брендот може да ги создаде за да се промовира во дигиталниот простор. Сепак, има нешто во врска со подкастот што предизвикува да добие огромна влечење во последно време.

0 Коментари

Што го прави вашето видео рангирано повисоко во резултатите од пребарувањето на YouTube?

Дали барате начини што можат да ви помогнат да се рангирате повисоко во резултатите од пребарувањето на YouTube? Алгоритмот на YouTube може да биде незгоден за навигација, но да знаете што всушност влијае на вашето рангирање може да ви помогне. Цел…

0 Коментари
Добијте пристап до бесплатна видео обука

Курс за бесплатна обука:

Маркетинг и оптимизација за YouTube за да добиете 1 милион прегледи

Споделете ја оваа објава на блогот за да добиете бесплатен пристап до 9-часовна видео обука од експерт на YouTube.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Ние нудиме повеќе услуги за маркетинг на YouTube

Сервис
Цена $
$ 30

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 60
$ 100
$ 200
$ 350
$ 600

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 13.50
$ 20
$ 25
$ 40
$ 70
$ 140
$ 270
$ 530
$ 790
$ 1050
$ 1550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 35
$ 50
$ 80

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 180
$ 300
$ 450
$ 550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 30
$ 50
$ 80
$ 130
$ 250

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
en English
X
Некој во Купена
пред