Како да ги направите вашите претплатници на YouTube најголемата продажна сила?

Како да го натерате YouTube да ги препорача вашите видеа?

YouTube е една од највисоко рангираните платформи за видео стриминг со околу 2 милијарди активни корисници секој месец. Со 1 милијарда часа видеа на YouTube што се гледаат дневно, таа е втората најпосетувана веб-страница во светот.
YouTube нуди огромен потенцијал што може да го искористат продавачите на социјалните медиуми и други поединци. Оваа веб-страница за видео стриминг може да обезбеди одлична можност да генерира и публика и приход.

Значи, од лицето на тоа, добрата содржина мора да биде еднаква на добриот приход, нели? Најважниот дел од оваа равенка се луѓето кои комуницираат со вашата содржина - вашите гледачи. Голем дел од претворањето на вашите гледачи во вашата најголема продажна сила е да создадете силна онлајн заедница. Ова може да се направи со изградба на солидна и лојална база на претплатници на YouTube.

Претплатниците го формираат столбот на кој било канал на YouTube. Тие се најактивните гледачи на каналот. Тие се оние кои чекаат да објавите нова содржина. Тие се исто така оние кои оставаат одлични повратни информации и се искрено задоволни со вашиот успех. Тие се, исто така, оние кои најверојатно ќе ги консумираат и споделуваат идните содржини на вашиот канал. Ова ги прави претплатниците на YouTube огромна предност за секој YouTuber.

Услуга за евалуација на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Оттука, за секој YouTuber станува многу важно да ги задржи своите постоечки претплатници, а истовремено да се фокусира на зголемување на базата на претплатници.
Знаеме колку се важни претплатниците на YouTube, лајковите и споделувањата на YouTube. Ние разбираме колку тие се од витално значење за одржливоста на каналот на YouTube. Дозволете ни да погледнеме неколку главни работи што може да се направат за да се зголеми вашата база на претплатници уште повеќе:

1. Држете се до вашите силни страни

Секој креатор се обидува да го притисне пликот кога станува збор за нивната содржина со надеж дека ќе им донесе на своите гледачи некоја напната и неверојатна содржина. Сега, туркањето на пликото е секогаш одлична работа, но обидете се да останете поврзани со вашата ниша. На пример, ако вашиот канал е за готвење, можеби нешто што можете да го пробате е да додадете некоја историска перспектива на вашето видео за тоа како настанале некои техники за готвење. Но, ако продолжите од готвењето на убави обилни оброци до наизменичното постење, тоа можеби нема да одговара на вашата база на претплатници. Иако е важно често да објавувате нова содржина, таа не треба да се оддалечува од тонот на каналот.

2. Чувајте ги претплатниците во јамката

Друг важен аспект е да развиете органска врска со вашите претплатници. Ова може да се направи со ангажирање на претплатниците и нивно вклучување. На пример, да поставите прашање во видеото и да им кажете на вашите гледачи на YouTube да коментираат со нивните одговори, да им понудите зделки/купони на претплатниците за кој било бренд со кој можеби сте поврзани. Можете исто така да давате бесплатни на најлојалните претплатници и да организирате натпревари за претплатници на YouTube. Интеракцијата е клучна. Погрижете се да ги прочитате коментарите на YouTube и да им се допаднете/одговорите на нив. Одобрувањето на брендот на претплатниците е многу важен чекор кон ангажирање и зголемување на претплатниците.

3. Лајкнете, споделите, претплатете се

Да, тоа е клише и да, секој Јутјубер таму го прави тоа. Но, тоа функционира, и тоа е сè што е важно. Побарајте од вашето семејство на YouTube да ги лајкува, коментира и споделува вашите видеа. Критично е да се биде активен во заедницата.
Само откако ќе создадете силна заедница на YouTube, брендовите ќе размислат да се поврзат со вас. Со доволно голема и интерактивна база на претплатници, можете да ја искористите можноста да поддржите одредени брендови кои се согласуваат со тонот на вашата содржина. Вашата база на лојални претплатници сигурно ќе реагира позитивно на таквото здружување. Ова ќе ви помогне да заработите пари и да му помогнете на брендот да ја прошири својата база на клиенти.

Заклучок

Среќните претплатници се како лојални клиенти - тие ќе го промовираат вашиот канал/содржина и ќе привлечат повеќе луѓе на вашиот канал органски, дури и без тоа да бидат експлицитно побарани. Важен начин да се обезбеди ова е да се обидете и да се дружите со брендови кои се навистина корисни за вашите претплатници. Тие можат да бидат вашата најголема продажна сила и да ви помогнат лесно да го продадете вашиот производ/услуга.

На кои им веруваат повеќе од половина милион сопственици на канали на YouTube, YTpals може да биде вашиот извор за бесплатни претплатници на YouTube и лајкови на YouTube. Бесплатните и платените планови се приспособени да одговараат на вашите потреби. Посетете YTpals да знаете повеќе.

Како да ги направите вашите претплатници на YouTube најголемата продажна сила? од писателите на YTpals,

Исто така на YTpals

8 начини да го користите YouTube за да го развиете вашиот фитнес бизнис

8 начини да го користите YouTube за да го развивате бизнисот со фитнес

По Фејсбук, Јутјуб е најголемиот пребарувач во виртуелниот свет. Со него се емитуваат видеа на луѓе низ целиот свет отколку населението во Бразил, САД и Индонезија заедно. Секоја минута, повеќе од

0 Коментари
Нов блог на Yt 2022 година

Работи што треба да ги земете предвид кога започнувате канал на YouTube за вашиот старт

Општо познат факт е дека YouTube е една од најчесто користените платформи за видео стриминг. Платформата рапидно расте во последните неколку години. Додека во 2017 година, YouTube имаше…

0 Коментари
Зошто создавачите на видеа на YouTube се свртуваат кон поткасти?

Зошто креаторите на видеа на YouTube се свртуваат кон објавите?

Дали знаевте според студија на Универзитетот во Флорида, ЈуТјуб е најпопуларниот начин за слушање подкасти? Да, добро прочитавте. 43% од месечните слушатели на објавите продолжија

0 Коментари
Добијте пристап до бесплатна видео обука

Курс за бесплатна обука:

Маркетинг и оптимизација за YouTube за да добиете 1 милион прегледи

Споделете ја оваа објава на блогот за да добиете бесплатен пристап до 9-часовна видео обука од експерт на YouTube.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Ние нудиме повеќе услуги за маркетинг на YouTube

Сервис
Цена $
$ 30

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 60
$ 100
$ 200
$ 350
$ 600

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 13.50
$ 20
$ 25
$ 40
$ 70
$ 140
$ 270
$ 530
$ 790
$ 1050
$ 1550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 35
$ 50
$ 80

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 60
$ 180
$ 300
$ 450
$ 700

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 30
$ 50
$ 80
$ 130
$ 250

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
en English
X
Некој во Купена
пред