Зошто да креирате видеа за преглед на клиенти на YouTube?

Зошто да креирате видеа за преглед на клиенти на YouTube?

Верувале или не, прегледите на клиентите се исклучително вредни за промоција на брендот. Повеќето трговци со брендови имаат тенденција да го потценуваат ова, но прегледите на клиентите имаат неверојатна моќ да градат доверба - нешто што може да го одведе брендот до големи височини на успех.

Постојат различни начини да се прикажат прегледите на клиентите за градење доверба, но се чини дека видеото прави извонредни подвизи во овој поглед. Јутјуб, вториот по големина пребарувач по Гугл (нејзината матична компанија), се појави како аут-медиум за луѓе кои бараат информации за сè што е под сонцето. Значи, користењето на платформата за споделување прегледи на клиенти веројатно ќе направи чуда за брендовите.

Еве неколку причини зошто вие, како продавач на брендови, треба да размислите за создавање видеа за преглед на клиенти на YouTube:

Видеата за преглед на клиенти работат подобро од прегледите со долг текст

Без разлика дали се работи за посети на страници или за ангажман, видеата имаат тенденција повеќе кон секој клучен индикатор за перформанси повеќе од текстовите. Ова е за чистата визуелна природа на видеата што гледачите ги сакаат и полесно се консумираат. Можете да споделите видео од вашите клиенти кои зборуваат за придобивките и функционалноста на вашата понуда. Се работи само за охрабрување на вашите клиенти да споделат видео за преглед на нивната сметка на YouTube за да генерираат свесност за брендот. Во исто време, не мора многу да се вознемирувате за негативен преглед затоа што можете да му се спротивставите со ветување за промена и подобрување.

Видеото за преглед е полесно да се креира отколку анкетите и анкетите

Да се ​​соочиме: луѓето денес се соочуваат со недостаток на време. Ним им недостасува интерес, време и енергија да пополнат долги формулари за истражување или да учествуваат во анкети. Со оглед на досадноста на процесот, веројатно ќе добиете ниска стапка на одговор, што значи дека нема да добиете ефикасни податоци за да донесувате информирани одлуки. Но, клиентите повеќе ги претпочитаат видеата за преглед на клиенти на YouTube. Наместо да пополнуваат здодевни обрасци за истражување, клиентите претпочитаат да снимаат видео и да го прикачуваат на нивната сметка на YouTube. Тоа е релативно помалку време и бара повеќе одговори во споредба со анкетите и анкетите.

Прегледите на клиенти на YouTube се поверодостојни

Како платформа за видео-стриминг, YouTube има огромен број инфлуенсери кои имаат позитивно влијание врз перцепцијата на гледачите. Луѓето одат на YouTube за да знаат за многу работи затоа што бараат информации за доверба. Значи, влијателите на YouTube можат да излезат со релевантна содржина што помага да се генерира свесност за брендот и да се обликуваат гледиштата на луѓето. Секогаш кога влијателниот на YouTube објавува преглед на производ, гледачите имаат поголема веројатност да им веруваат на информациите. Ова е клучен дел од промоцијата на брендот, бидејќи им помага на луѓето да донесуваат информирани одлуки пред да го купат производот.

Видеата полесно се вари

Во споредба со прегледите засновани на текст, видеата се релативно полесни за консумирање и споделување. Луѓето бараат прегледи на прилично секој производ или услуга пред да инвестираат пари во него. Тие бараат интернет-простор за прегледи пред да донесат одлука за купување. Со платформа како YouTube, споделувањето прегледи за производи и следењето со нив станува многу полесно. Најдобриот дел за креирање видео сведоштва е тоа што можете да ги објавувате на вашата веб-страница и да го зголемите рангирањето на SERP. Исто така, позитивните препораки создаваат одлична содржина за маркетинг кампањи за брендови.

Горенаведеното е неколку од многуте причини зошто треба да креирате видеа за преглед на клиенти на YouTube. Видеото е следната голема работа во светот на маркетингот, а видеата за преглед на клиенти навистина можат да направат огромна разлика за брендот. Може да им помогне на пазарџиите на брендови да изградат доверба и да ги истакнат нивните целокупни иницијативи за дигитален маркетинг на одличен начин. Значи, проверете дали ја користите оваа моќна алатка за маркетинг за да напредувате во конкурентен пејзаж.

Зошто да креирате видеа за преглед на клиенти на YouTube? од писателите на YTpals,

Исто така на YTpals

Како да креирате видеа со реакции за вашиот YouTube?

Како да креирате видеа со реакции за вашиот YouTube?

YouTube е една од најголемите платформи за видео стриминг во светот и сега може да се пофали со над 2 милијарди корисници. Ова значи дека 1/3 од светот се најавува на платформата секој месец само за да гледа ...

0 Коментари
5 вообичаени грешки што ги прават новите канали на YouTube

5 вообичаени грешки Направете нови канали на YouTube

YouTube е повеќе од само платформа за споделување видеа - тоа е место кое започна многу кариери. Од пејачи до комичари до инфлуенсери, станување јутјубер им донесе огромен успех на многу луѓе и

0 Коментари
Еве алатки кои ќе ви помогнат да го оптимизирате вашиот YouTube маркетинг

Еве алатки што ќе ви помогнат да го оптимизирате вашиот маркетинг на YouTube

YouTube стана бегемот кога станува збор за видео содржини. Со милијарди луѓе на платформата, им дава можност на луѓето да гледаат низ целиот свет и да имаат меѓународно присуство. Со големите компании…

0 Коментари
Добијте пристап до бесплатна видео обука

Курс за бесплатна обука:

Маркетинг и оптимизација за YouTube за да добиете 1 милион прегледи

Споделете ја оваа објава на блогот за да добиете бесплатен пристап до 9-часовна видео обука од експерт на YouTube.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Ние нудиме повеќе услуги за маркетинг на YouTube

Сервис
Цена $
$ 30

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 60
$ 100
$ 200
$ 350
$ 600

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 13.50
$ 20
$ 25
$ 40
$ 70
$ 140
$ 270
$ 530
$ 790
$ 1050
$ 1550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 35
$ 50
$ 80

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 60
$ 180
$ 300
$ 450
$ 700

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 30
$ 50
$ 80
$ 130
$ 250

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
en English
X
Некој во Купена
пред