Најдобри хакови за додавање затворени натписи и преводи во видеата на YT

Маркетинг чекори на YouTube да се направат во 2021 година

Додавањето затворени титлови и титлови на видеата на YouTube има многу предности да им понуди на креаторите на содржини. Сепак, изненадувачки, повеќето канали на YouTube продолжуваат да работат без ниту еден од нив. Ако сакате вашиот канал да ги добие наградите што доаѓаат како резултат на додавање затворени титлови и преводи, вие сте на вистинското место.

Во оваа статија, ќе ве водиме низ најдобрите хакови што треба да ги примените за да го искористите максимумот од титловите и затворените натписи на YouTube. Значи, без дополнително одложување, да започнеме!

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Придобивките од додавањето титл и затворени натписи

Пред да навлеземе во хакерите, важно е да ги знаете придобивките од додавањето на титлови и преводи на YouTube, кои може да се сумираат во следните точки:

 • Зголемување на гледаноста
 • Достигнување до нова публика
 • Зголемување на оптимизацијата на пребарувачите (SEO) за подобрена можност за откривање канали и видеа
 • Поголем ангажман на корисниците
 • Подобрено потсетување на брендот и намера во однесувањето
 • Зголемена пристапност до видеата за луѓе со потешкотии со слухот

Најдобри хакови за додавање титл и затворени титлови на YouTube

Значи, конечно сме во делот каде што зборуваме за хакерите за искористување на затворените титлови и преводи на YouTube. Тука се:

 • Направете репозиционирање на титловите ако титловите ги попречуваат важните визуелни елементи: Понекогаш, стандардното поставување на титлови може да ги попречи важните делови од вашето видео, што може негативно да влијае на целокупното корисничко искуство. Во такво сценарио, можете да одлучите да ги репозиционирате натписите за да не се мешаат со визуелната содржина. Најдоброто нешто е што можете да одлучите да ги репозиционирате натписите за секој дел од вашите видеа со едноставно влечење и пуштање на вашите претпочитани позиции.
 • Добијте ги вашите титли автоматски преведени: Ако сакате да допрете до публика со седиште во земји од неанглиско говорно подрачје, постои едноставен трик на кој можете да се свртите – автоматско преведување. За да ја користите практична функција, ќе ви треба датотека со титлови, која можете да ја креирате со титлови на вашето видео сами или со користење на функцијата за автоматско титлови на YouTube. Препорачуваме да правите титлови за вашето видео бидејќи функцијата за автоматско титлови често дава неточни резултати. Уште подобро, ако можете да си го дозволите тоа, ангажирајте професионална компанија за титлови за да ви ги креира титлите на вашите видеа.
 • Научете и совладајте ги кратенките на тастатурата: Без разлика колку сте добри со глувчето, факт е дека користењето на тастатурата за движење помеѓу различните делови од вашето видео е многу полесно. За да ја користите тастатурата за време на процесот на титлови, треба да научите неколку кратенки. Се разбира, ќе ви треба малку време за да ги научите, но штом ќе се справите со тоа, ќе ги совладате веднаш. На пример, кратенката [Shift] + [Left] ќе го врати вашето видео секунда назад, додека [Shift] + [Right] ќе го врати вашето видео секунда напред. Целата листа на кратенки можете да ја најдете преку едноставно пребарување на Google.
 • Наведете ги вашите преноси во живо преку стенографи во живо: Сега, може да добиете и титлови на вашите преноси во живо. За да го направите ова, треба да додадете одложување на вашите преноси во живо, што на стенографот во живо ќе му овозможи време потребно за додавање титли. Во последно време, создавачите на содржини имаат голема корист од YouTube Live, а вие исто така можете. Што повеќе? Може да ги комбинирате придобивките на YouTube Live со предностите на титловите.

Заклучок

Така, ова беа некои од најдобрите хакови кога станува збор за додавање преводи и затворени натписи на вашите видеа на YouTube. Пред да ја завршиме оваа статија, би сакале да ви кажеме за YTpals – софтверска алатка што можете да ја користите за да купите оптимизација за видео на YouTube. Може да се обратите и до YTpals за да му дадете поттик на вашиот канал преку бесплатно Претплатници на YouTube.

Најдобри хакови за додавање затворени натписи и преводи во видеата на YT од писателите на YTpals,

Исто така на YTpals

3 начини како да ги зголемите прегледите на YouTube

Бидејќи YouTube постојано го одржува статусот на една од најистакнатите платформи за маркетинг на Интернет денес, не е тајна дека користењето видеа за маркетинг преку Интернет е најдобро за деловните активности. Преку својот „излез во…

0 Коментари

3 начини да добиете повеќе прегледи по лансирањето музичко видео - Нашиот водич

Целиот процес на лансирање музичко видео на YouTube може да биде возбудливо, но предизвикувачко искуство што може да го добие најдоброто од секого. Од пред-производство, сè до добивање на сè лиценцирано и подготвено

0 Коментари
Како да го натерате YouTube да ги препорача вашите видеа?

Како да ги направите вашите претплатници на YouTube најголемата продажна сила?

YouTube е една од највисоко рангираните платформи за видео стриминг со околу 2 милијарди активни корисници секој месец. Со 1 милијарда часа видеа на YouTube што се гледаат дневно, таа е втора најпосетувана веб-страница во…

0 Коментари
Добијте пристап до бесплатна видео обука

Курс за бесплатна обука:

Маркетинг и оптимизација за YouTube за да добиете 1 милион прегледи

Споделете ја оваа објава на блогот за да добиете бесплатен пристап до 9-часовна видео обука од експерт на YouTube.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Ние нудиме повеќе услуги за маркетинг на YouTube

Сервис
Цена $
$ 30

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 60
$ 100
$ 200
$ 350
$ 600

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 13.50
$ 20
$ 25
$ 40
$ 70
$ 140
$ 270
$ 530
$ 790
$ 1050
$ 1550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 35
$ 50
$ 80

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 180
$ 300
$ 450
$ 550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 30
$ 50
$ 80
$ 130
$ 250

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
en English
X
Некој во Купена
пред