Топ 5 начини да ги натерате гледачите да коментираат на вашите видеа на YouTube

Топ 5 начини да ги натерате гледачите да коментираат на вашите видеа на YouTube

Креаторите на содржини на YouTube работат на нивната стратегија за оптимизација за да ги здружат своите конкуренти и да го подобрат нивното рангирање на YouTube. При рангирањето на видеата, алгоритмот на YouTube го зема предвид и ангажманот на гледачите. Има некои важни индикатори што ви се потребни за да ја идентификувате природата на органскиот ангажман на гледачите. Тоа се - бесплатни прегледи на YouTube, бесплатни лајкови на YouTube, бесплатни споделувања на YouTube, бесплатно време за гледање на YouTube, и бесплатни коментари на YouTube.
На новите канали понекогаш им е тешко да кликнат веднаш на YouTube. Тоа не значи дека треба да се откажете бидејќи има многу повеќе начини да ја натерате публиката да се вклучи со вас.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Игра во делот за коментари

Покрај обезбедувањето вредни повратни информации од гледачите, коментарите на вашите видеа играат витална улога во зајакнувањето на видео ангажманот и проширување на вашиот досег преку маркетинг со коментари. Не е ни чудо што често создавачите на YouTube купи коментари на YouTube! Ајде да погледнеме неколку стратегии за да собереме повеќе органски коментари на вашите видеа на YouTube.

Одговарање на коментари и учество во дискусии

Вклучете се со вашите гледачи со коментирање на вашите сопствени видеа и водење на дискусија. Погрижете се веднаш да одговорите на коментарите на вашите видеа. Интеракцијата со вашите гледачи може да предизвика ангажман, да го зголеми кредибилитетот на вашиот канал и да придонесе за зголемување на сообраќајот. За значителни коментари, одговарањето на секој може да стане досадно и незгодно со текот на времето. Може да размислите да користите алатки со опции за паметен одговор и конзервиран одговор.

Поканува повратни информации и препораки

Завршете ги вашите видеа со прашања и поканете ги коментарите на гледачите. Може да побарате повратни информации од вашите гледачи и да се обидете да спроведете какви било конструктивни повратни информации. Следете ги препораките на гледачите и имплементирајте што е можно повеќе предлози. Изберете ги најпопуларните барања и креирајте идни видеа за да ги задоволите преференциите на вашите гледачи.

Спроведување сесии за прашања и одговори и подароци

Објавете неформални сесии за прашања и одговори (Q&A) и охрабрете ги гледачите да поставуваат какви било прашања или прашања што можеби ги имаат. Треба да имате посветени видеа за да ги зафатите и да одговорите на овие прашања. Сесиите за пренос во живо за одговор на прашањата на гледачите се добра алтернатива, што им овозможува на гледачите да се вклучат со вас во реално време. Размислете да објавите подароци за да ги охрабрите гледачите да коментираат на вашите видеа. Спроведете неделни или месечни подароци за неколку случајно избрани гледачи кои коментираат на вашите видеа. Ваквите видеа се многу споделени. Но, за да ја поттикнете публиката да споделува, секогаш можете купи акции на YouTube. Имањето илузија на толку многу споделувања секогаш ги принудува луѓето органски да споделуваат содржина.

Исчистување на троловите

Тролањето е вообичаена непријатност на социјалните мрежи и YouTube не е изземен од тоа. Најдобрата стратегија е да се избегне негативност и да се игнорираат сите тролови. Препорачливо е да не се впуштате во залудни разговори со тролови. Одговарањето на коментари со омраза може да создаде лоша репутација за каналот. Троловите можеби изгледаат ситничарски и безопасни, но нивните негативни коментари имаат потенцијал да ги избркаат вистинските гледачи кои сакаат да се вклучат во вашиот канал. За да избегнете постојано вознемирување и какво било негативно влијание врз растот на вашиот канал, имате можност да ги оневозможите или скриете коментарите на троловите.

Ангажирање со други канали на YouTube

Останете во тек со популарните и претстојните создавачи на содржини во вашата ниша и вклучете се со нив. Следете го нивниот канал и оставајте духовити или значајни коментари на нивните видеа, така што тие ќе отворат дискусии. Честото ангажирање ќе го забележи вашиот канал, а тоа ќе ги поттикне и другите создавачи да возвратат и да остават паметни коментари на вашите видеа. Може да препорачате и други канали на YouTube преку вашите видеа. Некои од вашите лојални гледачи може да ги видат препорачаните канали или видеа. Охрабрете ги да коментираат на видеата на YouTube кои го спомнуваат името на вашиот канал. Другите создавачи исто така ќе ви возвратат на услугата и ќе го поттикнат сообраќајот кон вашиот канал, зголемувајќи го досегот на вашиот канал. Можете исто така да креирате видеа за соработка со други создавачи на содржина и да стекнете привлечност со комбинираната гледаност.

Заклучок

Примамувањето на гледачите да коментираат на вашите видеа на YouTube бара тактички пристап. Неколку основни стратегии ќе ви помогнат да создадете интерактивен форум за вашата база на гледачи, што, пак, ќе го забрза растот на вашиот канал.

Доколку ви треба стручна помош за купете лајкови на YouTube и коментари, YTpals може да понудат соодветни насоки. Имаме експертиза да ве едуцираме и да помогнеме во зајакнувањето на вашиот ангажман на YouTube. Ние исто така можеме да ви помогнеме купете часови за гледање на YouTube.

Конечно, ако сакате органски да генерирате бесплатни претплатници на YouTube, тогаш зошто да не купете претплатници на YouTube од нас? Гледајќи толку многу претплатници на вашиот канал, ќе почнете да привлекувате органски претплатници кои ќе ја засакаат вашата сметка. Преку YTPals, можете да добивате и бесплатни коментари на YouTube.

Топ 5 начини да ги натерате гледачите да коментираат на вашите видеа на YouTube од писателите на YTpals,

Исто така на YTpals

Водич за почетници за пристап до метрика и податоци на YouTube - Што да знаете

Исто како лајковите на страницата на Фејсбук и следбениците на Инстаграм, Јутјуб исто така има неколку метрика на успех заснована на личност во форма на „пријатели“ и „претплатници“. Во зависност од избраните поставки, одредени типови на корисници на

0 Коментари
Како да го промовирате вашиот блог за природата на YouTube за време на пандемијата?

Како да го промовирате вашиот блог за природата на YouTube за време на пандемијата?

Блоговите за природата забележаа пораст на нивната популарност во последно време. Дури и во ерата пред Youtube, луѓето сакаа да гледаат што се случува во природата и какви работи има таму. Откривање

0 Коментари

Како да креирате видеа на YouTube кои добро се рангираат на Google?

Исто како и вашата напишана содржина, како блоговите и написите на вашата веб-страница, на вашите видеа им е потребен и добар степен на оптимизација за да можат да се рангираат на SERP на Google. YouTube стана трет по ред most

0 Коментари
Добијте пристап до бесплатна видео обука

Курс за бесплатна обука:

Маркетинг и оптимизација за YouTube за да добиете 1 милион прегледи

Споделете ја оваа објава на блогот за да добиете бесплатен пристап до 9-часовна видео обука од експерт на YouTube.

Услуга за проценка на канали на YouTube
Дали ви треба експерт на YouTube за да завршите длабинска проценка на вашиот канал на YouTube и да ви дадете акциски план?
Ние обезбедуваме експерт Услуга за проценка на канали на YouTube

Ние нудиме повеќе услуги за маркетинг на YouTube

Сервис
Цена $
$ 30

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 60
$ 100
$ 200
$ 350
$ 600

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 13.50
$ 20
$ 25
$ 40
$ 70
$ 140
$ 270
$ 530
$ 790
$ 1050
$ 1550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 20
$ 35
$ 50
$ 80

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 180
$ 300
$ 450
$ 550

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
Сервис
Цена $
$ 30
$ 50
$ 80
$ 130
$ 250

Карактеристики

 • Загарантирана испорака
 • Гаранција за повторно полнење
 • Безбедна и приватна достава
 • Испорака СТАРТ за 24-72 часа
 • Испораката продолжува секој ден сè додека не заврши
 • Еднократно купување на големо - Нема повторување
en English
X
Некој во Купена
пред